7 listopada 2024 r. w dniu rozpoczęcia współkongresu Kultury odbyła się debata panelowa „Ochrona dóbr kultury na wypadek zagrożeń wojennych i kryzysowych w RP. Diagnoza, wyzwania, kierunki zmian”.

wpis w: Działalność | 0

Debatę panelową poprowadził Krzysztof Sałaciński – Prezes Polskiego Komitetu Błękitnej Tarczy, ekspert ds. bezpieczeństwa dóbr kultury. W debacie brali udział eksperci: Pani prof. Dorota Folga-Januszewska, Pan Ryszard Wojtkowski, Pana płk Janusz Zając oraz Pan Robert Liwiniuk.

Debata zgłoszona przez Krzysztofa Sałacińskiego Prezesa Polskiego Komitetu Błękitnej Tarczy, uzyskała w wyniku głosowania uczestników wydarzenia czwarte miejsce na 199 debat zgłoszonych, tym samym została zakwalifikowana, jako jedna z dwudziestu debat panelowych i stała się częścią merytoryczną współkongresu Kultury.

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom współkongresu Kultury, którzy oddali głos na ten panel. Traktujemy oddany głos, jako wyraz podkreślenia wagi obszaru bezpieczeństwa dóbr kultury na tym wydarzeniu, jak również zaufania i podziękowania za dotychczasową pracę panelistów.

Prowadzący debatę Krzysztof Sałaciński witając uczestników i panelistów, podziękował za zainteresowanie obszarem, co w konsekwencji może być podstawą do mówienia pełnym głosem o bezpieczeństwie dziedzictwa kultury. Podkreślił, że udział w wydarzeniu jest doskonałą okazją do rozmowy środowiskowej, przekazu myśli i propozycji ekspertów
i uczestników debaty.

Przypomniał, że od ponad dwudziestu lat Polski Komitet Błękitnej Tarczy podejmuje wielorakie działania na rzecz zagrożonego dziedzictwa kultury, realizując programy pogotowia, pomocy doradztwa na rzecz zagrożonego dziedzictwa kultury. Zwrócił uwagę na fakt uświadomienia sobie, że jesteśmy zanurzeni w różnych kontekstach międzynarodowych
i sprawy bezpieczeństwa dziedzictwa kultury są wypadkową tych kontekstów. 

Podkreślił, że stajemy przed nowymi wyzwaniami w dobie zmian informatycznych- jak dogadać się ze sztuczną inteligencją w sprawach bezpieczeństwa dóbr kultury. Podkreślił wagę i znaczenie słów – etyka i wojna informacyjna – karmienie nas dezinformacją – prawdziwe komunikaty, jako fałszywe, w tym obszarze pojawiają się nowe zagrożenie
i wyzwania w kulturze, na które musimy reagować. 

Zwrócił uwagę na fakt, że obecnie jesteśmy w dwóch sferach ochrony: inaczej postrzegamy działania informacyjne a inaczej postępowanie wobec obiektów, staje, zatem potrzeba stworzenia nowych priorytetów oraz określenia minimum i optimum zasad. Prowadzący poinformował, że jednym z celów debaty jest poddanie pod osąd i dyskusję pewnych elementów symultanicznego działania w obszarze bezpieczeństwa dóbr kultury, co dziś jest – musi ewaluować i być konsultowane środowiskowo i społecznie, zaś dobór paneli stów to różnorodność obszaru bezpieczeństwa dóbr kultury, specjalności instytucjonalnych, ludzi pełniących różne funkcje – ludzi z misją w dyskutowanym obszarze.

Podkreślił także, że celem panelu było i jest przedstawienie i przedyskutowanie Rekomendacji, włącznie z propozycją inicjatywy legislacyjnej – projektu ustawy o Funduszu Bezpieczeństwa Dziedzictwa. Pierwszym krokiem w realizacji tej inicjatywy byłoby, na przykład tworzenie programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczących bezpieczeństwa dziedzictwa kultury, w tym podjęcie się przygotowania i wdrożenia w najbliższym czasie jakże ważnego i oczekiwanego Programu „Bezpieczne zbiory-bezpieczne dziedzictwo”. 

Pełny zapis z debaty panelowej: Ochrona dóbr kultury na wypadek zagrożeń wojennych i kryzysowych w RP. Diagnoza, wyzwania, kierunki zmian znajduje się pod linkiem:  https://www.facebook.com/NarodoweCentrumKultury/videos/566253489220009

Informacje dotyczące podsumowania 1-go dnia współKongresu Kultury znajdują się pod linkiem: https://wspolkongreskultury.nck.pl/artykuly/aktualnosci-82/podsumowanie-1-dnia

Aby odwiedzić stronę Kongresu Kultury, wystarczy kliknąć link: https://nck.pl/projekty-kulturalne/kongres-kultury-

współKongres Kultury dzień 1 debata panelowa | relacja z transmisji online znajduje się poniżej

Galeria zdjęć ze współKongresu Kultury

W załączeniu: Rekomendacje z debaty panelowej.

  • Galeria, fot. K.Miłosz https://www.amw.gdynia.pl/index.php/o-nas/fotoaktualnosci/item/5319-konferencja-naukowa-wyzwania-dla-ochrony-dobr-kultury-w-czasie-konfliku-zbrojnego-70-lecie-konwencji-haskiej-19-09-2024

Konferencja naukowa pt. „WYZWANIA DLA OCHRONY DÓBR KULTURY W CZASIE KONFLIKTU ZBROJNEGO – 70-LECIE KONWENCJI HASKIEJ”

wpis w: Działalność | 0

W dniach 19-20 września br. w Audytorium Biblioteki Głównej AMW odbyła się konferencja naukowa pt. „WYZWANIA DLA OCHRONY DÓBR KULTURY W CZASIE KONFLIKTU ZBROJNEGO – 70-LECIE KONWENCJI HASKIEJ”. Partnerami konferencji byli m.in. Instytut Bezpieczeństwa Dziedzictwa, PKN ICOMOS, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Państwowa Straż Pożarna, Narodowy Instytut Muzeów, Archiwa Państwowe, Międzynarodowe Centrum Kultury, ICOM Polska, Polski Komitet Błękitnej Tarczy, Międzynarodowy Ośrodek Szkolenia i Badań nad Dziedzictwem Kulturowym w Zagrożeniu, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków, Stowarzyszenie Muzealników Polskich oraz Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.

W wydarzeniu tym uczestniczył p. Krzysztof Sałaciński – radca w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Prezes Polskiego Komitetu Błękitnej Tarczy, który przedstawił w ramach konferencji wystąpienie pt. „Wyzwania dla ochrony dóbr kultury w czasie konfliktu zbrojnego – 70-lecie Konwencji Haskiej”

Szczegółowe informacje na temat konferencji: https://www.amw.gdynia.pl/index.php/o-nas/aktualnosci/item/5322-konferencja-naukowa-pt-wyzwania-dla-ochrony-dobr-kultury-w-czasie-konfliktu-zbrojnego-70-lecie-konwencji-haskiej

Część oficjalna - rozpoczęcie konferencji.

Międzynarodowe obchody 70-lecia przyjęcia Konwencji 14 maja 1954 roku. Walne Zgromadzenie Błękitnej Tarczy.

wpis w: Działalność | 0

Konferencja i warsztaty były przeznaczone dla Komitetów Narodowych Błękitnej Tarczy, Komitetów Narodowych w budowie, przedstawicieli organizacji międzynarodowych założycieli Błękitnej Tarczy i zaproszonych gości, w tym również tych, którzy planują utworzenie Komitetów Narodowych.

Organizatorem spotkania był Międzynarodowy Komitet Błękitnej Tarczy oraz rumuńscy partnerzy, w tym Rumuński Instytut Dziedzictwa oraz Rumuńskie Ministerstwo Kultury.

W części oficjalnej głos zabrali przedstawiciele Narodowego Instytut Dziedzictwa, Ministerstwa Kultury, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Komisji Narodowej Rumunii ds. UNESCO, ICOM Rumuni, ICOMOS Rumuni, Zarządu Krajowej Sieci Muzeów Rumuńskich oraz Przewodnicząca Konferencji Generalnej UNESCO i stała delegatka Rumunii w UNESCO, a także Peter Stone, Prezydent Międzynarodowego Komitetu Błękitnej Tarczy.

Walne Zgromadzenie Błękitnej Tarczy miało miejsce we wtorek 10 września 2024 r. Porządek obrad objął zatwierdzenie Sprawozdania Rocznego i Sprawozdania Finansowego oraz informacje dotyczące prac Grupy Roboczej ds. Nielegalnego Handlu.

Podczas posiedzenia dotyczącego sprawozdań z pracy Komitetów Narodowych, Polski Komitet Błękitnej Tarczy przedstawił swoje osiągnięcia z ostatnich lat działalności. 

Dyskusja dotycząca ochrony dziedzictwa kulturowego
Fot. Lidia Klupsz
Warsztaty w lodowni Pałacu Mogoşoaia
Fot. Lidia Klupsz

Ważną częścią spotkania był panel dyskusyjny związany z 70. rocznicą Konwencji Haskiej oraz warsztaty szkoleniowe, które odnosiły się do problematyki ochrony dziedzictwa kulturowego zagrożonego konfliktem zbrojnym. Odbyły się one w XVIII wiecznym Pałacu Mogoşoaia położonym w pobliżu Bukaresztu.

W dniach 5-6 września 2024 odbyły się konferencja naukowa połączona z warsztatami pt. „Ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego w działaniach wojska”

wpis w: Działalność | 0

W dniach 5-6 września 2024 r. odbyła się konferencja naukowa połączona z warsztatami pt. „Ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego w działaniach wojska”. Polski Komitet Błękitnej Tarczy był partnerem tego wydarzenia a Prezes Polskiego Komitetu Błękitnej Tarczy p. Krzysztof Sałaciński był także modelatorem panelu pt. „Niematerialne dziedzictwo kulturowe w sytuacjach kryzysowych”.

Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia zamieszczone są na stronie: https://mosibndkwz.wp.mil.pl/aktualnosci/wojsko-prowadzi-dyskusje-nad-ochrona-niematerialnego-dziedzictwa-kulturowego/ Międzynarodowy Ośrodek Szkolenia i Badań nad Dziedzictwem Kultury w Zagrożeniu